środa, 2 grudnia 2020

Paweł Bielański: Zapytania do burmistrza Jana Bronsia w sprawie ex-sekretarza Miasta Zbigniewa Rybaka


Podczas drugiej części obrad XXIII sesji Rady Miasta Oleśnicy VIII kadencji w dniu 30 listopada 2020 roku radny Paweł Bielański zadał burmistrzowi Janowi Bronsiowi pytania w sprawie ex-sekretarza Miasta, Zbigniewa Rybaka. 

 

 

Zapytania radnego Pawła Bielańskiego w odniesieniu do decyzji Sądu Rejonowego w Oleśnicy i Prokuratury w Strzelinie dotyczące sprawy zarzutów i zawiadomienia burmistrza Oleśnicy, Jana Bronsia, do prokuratury o możliwym popełnieniu przestępstwa przez pana Zbigniewa Rybaka, wieloletniego sekretarza Miasta Oleśnicy: 

1. Czy zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa, które skierował burmistrz Oleśnicy do prokuratury miało na celu wzmocnić wątpliwe przyczyny dyscyplinarnego zwolnienia pana Zbigniewa Rybaka z funkcji sekretarza Miasta? 

2. Czy burmistrz planował zwolnienie pana Zbigniewa Rybaka z funkcji sekretarza Miasta? 

3. Czy w związku z decyzją Prokuratury w Strzelinie podtrzymaną przez Sąd Rejonowy w Oleśnicy, która oczyszcza pana Zbigniewa Rybaka z jakichkolwiek podejrzeń o popełnienie przestępstwa, mieszkańcy Oleśnicy mogą liczyć na oficjalne wyjaśnienie burmistrza Oleśnicy w tej sprawie? 

4. W opinii mieszkańców Oleśnicy pan burmistrz podjął bardzo złą decyzję, zarówno pod względem moralnym, jak i merytorycznym, decyzję, która naraziła na szwank prestiż Urzędu Miasta Oleśnicy oraz spowodowała powstanie kosztów związanych z prowadzeniem postępowania. Czy w tej sytuacji zwróci pan burmistrz z własnych środków do budżetu Miasta Oleśnicy koszty sporów sądowych z panem Zbigniewem Rybakiem, czy koszty tych sporów sądowych zapłacą podatnicy? 


Radny Paweł Bielański: 

"ZAPYTANIA radnego 

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Oleśnicy wieloletni Sekretarz Miasta został oczyszczony z jakichkolwiek podejrzeń popełnienia przestępstw, o które podejrzewał go burmistrz Jan Bronś. Wszyscy wiedzą jakie było podłoże zwolnienia. Wszyscy wiedzą, że zarzuty podniesione w zawiadomieniu były bezzasadne i NIC nie warte. Wszyscy dokładnie wiedzą, ale mało kto pyta o tą sprawę. Cisza medialna w tym temacie też jest nieprzypadkowa. 

Ja zapytałem, jako radny, ale też jako osoba, która nie zgadza się na takie traktowanie ludzi. Gdyby burmistrz miał klasę, przeprosiłby Pana Zbigniewa Rybaka i pokrył koszty sądowe z własnej kieszeni. Były Sekretarz Miasta wciąż przed Sądem Pracy dochodzi swoich praw. Życzę mu powodzenia. Niech sprawiedliwości stanie się zadość..." 

"Przewodniczący Rady Miasta, nie wiadomo dlaczego dzwoni dzwonkiem sugerując koniec czasu wypowiedzi. Radny nie ma limitu czasowego na składanie zapytań. Dzwonkiem trudnych pytań władza nie zagłuszy. Choć pewnie by tak chciała". 
 
Paweł Bielański/Fb




"Panorama Oleśnicka", Nr 49, 8-14 grudnia 2020, s. 7: 


ODPOWIEDŹ Marii Susidko, naczelnika Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Oleśnicy, 17.12.2020:

"Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 30 kwietnia 2020 r. (data przekazania 3 grudnia 2020r.), informuję: 

1) Jak wynika z art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję. W sytuacjach powzięcia informacji o możliwości popełnienia przestępstwa Burmistrz realizuje prawny obowiązek wynikający z przywołanego przepisu. 

2) Jednym z elementów zarządzania zasobami ludzkimi jest planowanie zatrudnienia (planowanie personalne), w tym planowanie (zgodnie z potrzebami jednostki) odpowiedniej liczby pracowników o określonych kwalifikacjach i umiejętnościach. Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę mieści się w zakresie realizacji tak pojmowanej polityki personalnej. 

3) Komentowanie decyzji czy działań organu ścigania, jakim jest prokuratura nie leży w kompetencjach organu wykonawczego gminy. Treścią interpelacji i zapytań może być tylko sprawa należąca do zakresu działania adresata. 

4) Składnie zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa wynika z prawnego obowiązku, o którym mowa w pkt 1) i nie rodzi to po stronie składającego kosztów. 

Maria Susidko

Naczelnik Wydziału Organizacyjnego". 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Merytoryczna dyskusja. Komentujący są wyrazicielami własnych opinii.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.