Podczas drugiej części obrad XXIII sesji Rady Miasta Oleśnicy VIII kadencji w dniu 30
listopada 2020 roku radny Paweł Bielański zadał burmistrzowi Janowi Bronsiowi pytania w sprawie ex-sekretarza Miasta, Zbigniewa Rybaka.
Zapytania radnego Pawła Bielańskiego w odniesieniu do decyzji Sądu Rejonowego w Oleśnicy i Prokuratury w Strzelinie dotyczące sprawy zarzutów i zawiadomienia burmistrza Oleśnicy, Jana Bronsia, do prokuratury o możliwym popełnieniu przestępstwa przez pana Zbigniewa Rybaka, wieloletniego sekretarza Miasta Oleśnicy:
1. Czy zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa, które skierował burmistrz Oleśnicy do prokuratury miało na celu wzmocnić wątpliwe przyczyny dyscyplinarnego zwolnienia pana Zbigniewa Rybaka z funkcji sekretarza Miasta?
2. Czy burmistrz planował zwolnienie pana Zbigniewa Rybaka z funkcji sekretarza Miasta?
3. Czy w związku z decyzją Prokuratury w Strzelinie podtrzymaną przez Sąd Rejonowy w Oleśnicy, która oczyszcza pana Zbigniewa Rybaka z jakichkolwiek podejrzeń o popełnienie przestępstwa, mieszkańcy Oleśnicy mogą liczyć na oficjalne wyjaśnienie burmistrza Oleśnicy w tej sprawie?
4. W opinii mieszkańców Oleśnicy pan burmistrz podjął bardzo złą decyzję, zarówno pod względem moralnym, jak i merytorycznym, decyzję, która naraziła na szwank prestiż Urzędu Miasta Oleśnicy oraz spowodowała powstanie kosztów związanych z prowadzeniem postępowania. Czy w tej sytuacji zwróci pan burmistrz z własnych środków do budżetu Miasta Oleśnicy koszty sporów sądowych z panem Zbigniewem Rybakiem, czy koszty tych sporów sądowych zapłacą podatnicy?
Radny Paweł Bielański:
"Panorama Oleśnicka", Nr 49, 8-14 grudnia 2020, s. 7:
ODPOWIEDŹ Marii Susidko, naczelnika Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Oleśnicy, 17.12.2020:
"Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 30 kwietnia 2020 r. (data przekazania 3 grudnia 2020r.), informuję:
1) Jak wynika z art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję. W sytuacjach powzięcia informacji o możliwości popełnienia przestępstwa Burmistrz realizuje prawny obowiązek wynikający z przywołanego przepisu.
2) Jednym z elementów zarządzania zasobami ludzkimi jest planowanie zatrudnienia (planowanie personalne), w tym planowanie (zgodnie z potrzebami jednostki) odpowiedniej liczby pracowników o określonych kwalifikacjach i umiejętnościach. Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę mieści się w zakresie realizacji tak pojmowanej polityki personalnej.
3) Komentowanie decyzji czy działań organu ścigania, jakim jest prokuratura nie leży w kompetencjach organu wykonawczego gminy. Treścią interpelacji i zapytań może być tylko sprawa należąca do zakresu działania adresata.
4) Składnie zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa wynika z prawnego obowiązku, o którym mowa w pkt 1) i nie rodzi to po stronie składającego kosztów.
Maria Susidko
Naczelnik Wydziału Organizacyjnego".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Merytoryczna dyskusja. Komentujący są wyrazicielami własnych opinii.
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.