piątek, 29 maja 2015

Słowo Burmistrza Michała Kołacińskiego do oleśniczan


Kochani, 

Bardzo przepraszam za kilka tygodni "facebookowej" ciszy. Wierzcie mi, że to nie brak szacunku dla was, ale po prostu brak czasu. Wiedziałem, że moja nowa rola to nienormowany czas pracy i nie przeraża mnie to. Ci, którzy mnie znali wcześniej, wiedzą doskonale, że pracowałem 12 godzin na dobę bez wolnych weekendów czy świąt, i to się nie zmieni. Przyznam jednak, że rytm i nieregularność nowych obowiązków w połączeniu z rokiem przedwyborczym, w którym starałem się łączyć obowiązki zawodowe z kampanią, mocno nadszarpnął moje zasoby energii. Dzięki wam udało się, możemy wspólnie realizować plan dla Oleśnicy i jak dotąd parę rzeczy sfinalizowaliśmy. 

Rozwiązanie Straży Miejskiej, utworzenie Rady Sportu czy Miejskiej Rady Pożytku Publicznego to część "pakietu obywatelskiego", który proponowaliśmy Oleśniczanom. Nie ograniczamy się do tego typu działań. Mieszkańcy pytają: co z miejscami pracy, czy wasze kroki personalne to polityczna układanka, jakie nowe inwestycje czekają miasto itd., itd. Pytań mnóstwo, ale wierzcie nam, "nie zasypiamy gruszek w popiele". 

Prowadzimy stałe rozmowy z potencjalnymi inwestorami, tak małymi, lokalnymi, jak i tymi dużymi, oraz z instytucjami państwowymi realizującymi zadania inwestycyjne. Na ich wynik trzeba jednak poczekać i pamiętajcie, że ostatecznie to inwestor decyduje, a nie samorząd, mimo iż niektórzy lansują inne wizje. 

Plany restrukturyzacji instytucji sportu i kultury nie są niczym nowym, bowiem powstały jako wynik konsultacji z Wami w toku wielu spotkań - przyniosą logiczne uporządkowanie funkcji, które nie są naturalnie ze sobą sprzężone. Dobór nowych ludzi zawsze budzi kontrowersje, ale zwracajcie zawsze uwagę na ich kompetencje, a nie polityczne czy osobiste etykiety, które liczne grupy frustratów próbują przykleić nowopowoływanym. Wszystkim krytykom dziękuję, bo konstruktywna krytyka wnosi zawsze element poprawy. Tym, którzy nie ustają w systematycznej negacji, włączając w to osoby kiedyś publiczne, część mediów czy instytucji współczuję, bo po upływie prawie półrocza nadal nie potrafią zaakceptować realnych zmian, jakie dokonały się w naszym mieście, ale to już ich problem. 

Bądźcie cierpliwi - robimy swoje - robimy to systematycznie, zgodnie z prawem i uczciwie, co tym bardziej irytuje naszych przeciwników. 

Chciałbym obiecać, że będę się komunikował z najważniejszymi opiniodawcami naszego życia lokalnego, czyli z Wami, częściej, ale traktujcie to raczej jako wyraz woli, a nie twardą obietnicę. Na pewno spróbuję. Pozdrawiam wszystkich, którzy zaufali mnie i moim przyjaciołom z RDO. 

P.S. Jeśli chcielibyście zadać jakieś pytanie to śmiało, wybaczcie jeśli odpowiedź będzie trochę spóźniona. 

Michał Kołaciński 






środa, 27 maja 2015

Odznaczenia dla oleśnickich samorządowców


27 maja 2015 roku w 25 rocznicę powstania samorządu terytorialnego Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz wręczył samorządowcom z Dolnego Śląska odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Wśród odznaczonych znaleźli się między innymi były Burmistrz Miasta Oleśnicy Jan Bronś (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski) i były Starosta Powiatu Oleśnickiego, a obecny Burmistrz Twardogóry Zbigniew Potyrała (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski). Za działalność na rzecz społeczności lokalnej Brązowym Krzyżem Zasługi został odznaczony Sekretarz Miasta Oleśnicy - Zbigniew Rybak. 

Słowo Zbigniewa Rybaka: 

"Przyznanie mi tego odznaczenia traktuję nie tylko jako uznanie dla mojej pracy. Uważam, że jest to symboliczne docenienie wielu pracowników samorządowych, którzy swoją uczciwością, wiedzą, kompetencjami i odpowiedzialnością, w decydującej mierze, przyczynili się do osiągnięć lokalnego samorządu. To dzięki ciężkiej, publicznej i zespołowej pracy wielu referentów, inspektorów, naczelników, prawników oraz specjalistów zmieniono obraz Oleśnicy. Należy podkreślić, że bez profesjonalnej kadry urzędniczej deklaracje polityków pozostałyby tylko słowami.

Dwadzieścia pięć lat samorządu to święto całej lokalnej społeczności. Sukcesy miasta Oleśnicy to sukcesy jej mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że dużą rolę w kształtowaniu postaw lokalnej społeczności odegrała i odgrywa lokalna prasa. Jej niezależność jest najlepszym sposobem społecznej kontroli władz samorządowych.

Nowym wyzwaniem dla władz samorządowych jest przede wszystkim budowa społeczeństwa obywatelskiego opartego na wzajemnym zaufaniu. Cieszę się, że nowy Burmistrz Oleśnicy rozumie te potrzeby". 



 Źródło: olesnica.pl


poniedziałek, 25 maja 2015

VIII sesja Rady Miasta Oleśnicy VII kadencji


W dniu 29 maja 2015 r. (piątek) o godz. 15:00 w Sali Obrad Urzędu Miasta Oleśnicy, Rynek-Ratusz, odbędzie się VIII sesja Rady Miasta Oleśnicy VII kadencji, z następującym proponowanym porządkiem obrad:

1. Otwarcie sesji.
2. Odczytanie porządku i wprowadzenie ewentualnych zmian.
3. Przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Miasta Oleśnicy.
4. Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Oleśnicy za 2014 rok:
a) omówienie wykonania budżetu Miasta Oleśnicy,
b) odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w sprawie opinii o przedłożonym przez Burmistrza Oleśnicy sprawozdaniu rocznym z wykonania budżetu Miasta Oleśnicy za 2014 rok – Burmistrz Michał Kołaciński,
c) opinie Komisji Rady Miasta Oleśnicy o wykonaniu budżetu za 2014 rok – Przewodniczący Komisji stałych Rady,
d) opinia Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu Miasta Oleśnicy za 2014 rok oraz wniosek w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Oleśnicy – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Przemysław Myszakowski,
e) odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w sprawie opinii o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Oleśnicy – Przewodniczący Rady Miasta Wiesław Piechówka,
f) dyskusja,
g) podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Oleśnicy za 2014 rok,
h) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Oleśnicy z wykonania budżetu Miasta Oleśnicy.
5. Informacja Przewodniczącego Rady z działalności między sesjami.
6. Informacja Burmistrza z prac między sesjami.
7. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie:
a) zmiany Uchwały Nr II/4/2014 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 8 grudnia 2014 r. w sprawie ustalenia składów osobowych stałych Komisji Rady Miasta Oleśnicy,
b) zaliczenia dróg w obszarze Miasta Oleśnicy do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia ich przebiegu,
c) zmiany Uchwały Nr XLIII/337/2014 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 30 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania terminu spłaty i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilno-prawny, przypadających Miastu Oleśnica oraz jego jednostkom organizacyjnym oraz warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których taka ulga stanowić będzie pomoc publiczną de minimis oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania ulg,
d) zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, Oleśnica, dnia 19 maja 2015 r.,
e) zmiany Uchwały Nr IV/15/2015 Rady Miasta Oleśnica z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Miasta Oleśnicy,
f) zmian budżetu na 2015 rok.
8. Interpelacje, zapytania i oświadczenia Radnych.
9. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
10. Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Miasta Oleśnicy.
11. Zakończenie obrad VIII sesji Rady Miasta Oleśnicy VII kadencji.
Źródło: olesnica.pl


środa, 20 maja 2015

Przesłanie Beaty Kempy do wyborców


18 maja 2015 roku w sali Biblioteki Publicznej przy ul. M. Reja 10 w Oleśnicy odbyło się spotkanie mieszkańców Oleśnicy i powiatu oleśnickiego z posłanką Beatą Kempą oraz zaproszonymi gośćmi, którymi byli: 

Poseł – Piotr Babiarz, 
Starosta Oleśnicki – Wojciech Kociński, 
Burmistrz Oleśnicy – Michał Kołaciński, 
Przewodniczący Rady Powiatu – Alojzy Kulig, 
Przewodniczący Rady Miasta – Wiesław Piechówka 
i radni PiS oraz radni Sejmiku Dolnośląskiego: 
Piotr Dytko Polska Razem Jarosława Gowina i Paweł Hreniak PiS, 
którzy zasiedli za stołem prezydialnym. 

Temat spotkania brzmiał: „Porozmawiajmy o przyszłości Polski”.

Spotkanie moderował Przemysław Myszakowski.

Oto przesłanie, które na początku spotkania wygłosiła do zebranych posłanka Beata Kempa: 

"Bardzo serdecznie dziękuję i jestem wzruszona, że odpowiedzieliście Państwo dzisiaj na nasze zaproszenie do rozmów o Polsce. Czas przystąpić do bardzo wzmożonej pracy, rozmów i do tego, abyśmy dzisiaj o naszym kraju, który jest w potrzebie – a wydaje się, że inni uważają, że jest wszystko dobrze, że jest praktycznie nadal „zielona wyspa” – abyśmy o wielu sprawach porozmawiali. I cieszę się, że dzisiaj do dyspozycji Państwa jest szereg zacnych ludzi, którzy decydują nie tylko o sprawach kraju, jak pan poseł Piotr Babiarz i moja skromna osoba, ale przede wszystkim o sprawach naszego województwa. Jesteśmy tutaj dzisiaj ponad podziałami, bo przedstawiciele, tak jak pan poseł i pan radny Paweł Hreniak, pan burmistrz i pan starosta, i Państwo przewodniczący, jak i radni – z Prawa i Sprawiedliwości, ale jest z nami też pan Piotr Dytko – radny Sejmiku reprezentujący Polskę Razem Jarosława Gowina, i oczywiście moja skromna osoba reprezentująca Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro. 

Połączyła nas jedna wspólna sprawa: Polska. Połączyła nas Polska. Porozumienie, które zostało podpisane w ubiegłym roku, w lipcu przed samymi wakacjami parlamentarnymi, dało potężną nadzieję w elektorat prawicy, szeroko zakrojonej prawicy, bo tacy jesteśmy i tacy byliśmy przed '89 rokiem: chcieliśmy pluralizmu, chcieliśmy dyskusji, chcieliśmy rozmowy. I stąd myślę, że wobec sytuacji nowej, która wykształciła się wobec tego, że mamy wybory prezydenckie na ostatniej prostej, za chwilę parlamentarne, które są niezwykle ważne z punktu widzenia przyszłości naszego kraju – to dało nam odbicie w sondażach, pierwszy sondaż na poziomie, o ile dobrze pamiętam, 41-42% – czyli pokazało to, że gramy przede wszystkim właśnie skrzydłami w tym, że w ramach poglądów prawicowych i konserwatywnych, ultraprawicowych i tych centrowych, mamy różne pomysły. A więc te elektoraty, które nam zaufały, zarówno Prawu i Sprawiedliwości, jak i Polsce Razem Jarosława Gowina i Solidarnej Polsce Zbigniewa Ziobry, dzisiaj tak naprawdę się sumują i każdy ma swoją ofertę. I myślę że o to chodzi. 

Ale zanim jeszcze o tym, to opowiem Państwu o formule naszego spotkania. Najpierw poprosimy o kilka zdań każdego z Państwa, ale przede wszystkim jesteśmy dzisiaj do Waszej dyspozycji. My na tym poziomie centralnym – Sejmik Województwa, jeśli będziecie Państwo mieli jakieś pytanie o coś w zakresie Sejmiku – ale też przede wszystkim włodarze naszego miasta i naszego powiatu w zakresie tych wszystkich spraw, bolączek, być może problemów, z którymi Państwo tutaj przyszliście. Dzisiaj chcemy być lojalnie do Państwa dyspozycji, bo naprzód Państwo daliście głos, a dzisiaj macie prawo też od nas przede wszystkim wymagać i po to dzisiaj całą drużyną jesteśmy. 

Przed chwilą zwołaliśmy też konferencję prasową i poparliśmy pana dra Andrzeja Dudę jako kandydata szeroko pojętego obozu zjednoczonej prawicy na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiaj na tej ostatniej prostej mamy wielką wiarę graniczącą z pewnością, choć oczywiście dużo w nas pokory i jeszcze przed nami przez te 5 dni bardzo dużo pracy, ale wierzymy w to, że Polska będzie miała godnego, młodego, bardzo dobrze wykształconego, ale już z wielkim doświadczeniem, ojca rodziny, człowieka, z którym przyszło mi pracować wiele, wiele miesięcy, a właściwie lat w Ministerstwie Sprawiedliwości, przyszło nam razem pracować też w polskim parlamencie. Jeśli będziecie Państwo mieli pytania co do tej jego kariery i przebiegu, to jak najbardziej jesteśmy do dyspozycji. Myślę, że wiarygodność kandydata przede wszystkim, więc będziemy mogli dać świadectwo w pewnych kwestiach, ale myślę że Polska zasługuje wreszcie na prezydenta, który nie będzie prezydentem malowanym albo wybranym dlatego, że kolor spinek pasował do koloru oczu – pamiętacie jednego takiego pana prezydenta – albo takiego, który uważa, że druga kadencja to mu się należy jak psu zupa i że w ogóle kampania powinna trwać 12 dni, no to ma 12 dni. W związku z powyższym uważam, że finał powinien być jeden, ale powtarzam: przed nami jeszcze olbrzymia praca.

Nade wszystko jednak prezydent Rzeczypospolitej Polskiej potrzebuje zaplecza, potrzebuje zaplecza, które będzie mogło realizować wszystkie te plany i zamierzenia – nie obietnice! – to są bardzo dokładne plany i zamierzenia. Jeśli będą pytania, to też jesteśmy gotowi udzielić odpowiedzi na te pytania, jakie te plany i zamierzenia są. Bo dzisiaj, którzy są wielkimi… może nie powiem wrogami, ale bardzo się boją wygranej z obozu zjednoczonej prawicy, próbują bardzo mocno krytykować, mówiąc o tym, że to są obietnice. Obiecywał to Donald Tusk – niczego nie zrobił, dzisiaj możemy rozliczyć jego i prezydenta Komorowskiego i myślę,  że mamy do tego pełne prawo i pewne powody żeby tak uczynić. Ale nasz kraj dzisiaj potrzebuje wielkich reform. Nasz kraj wymaga reform. Po 25 latach niepodległości nie można mówić Polakom, że wciąż mają rozumieć, że są czasy transformacji. To ja się pytam: dlaczego kilku panów, którzy się urządzili na tej transformacji, na plecach 10-milionowego związku weszli tam, gdzie weszli, dlaczego oni dzisiaj są syci, a ten 10-milionowy związek całej ich rodziny i pozostali wszyscy obywatele w naszym kraju niestety nie czerpią dzisiaj z tak zwanego dobrodziejstwa transformacji? I to jest pierwsza kwestia, o której należy jasno i wyraźnie mówić. Tak, dzisiaj przysłowiowy zwykły Kowalski ma prawo upomnieć się po prostu o swoje. Tylko pytanie: jak można się upomnieć o swoje, skoro polskiego przemysłu praktycznie już nie ma, skoro ci, którzy tworzą ponad 60% PKB, czyli mała i średnia przedsiębiorczość, wiemy jak jest traktowana, chociażby ostatnie pismo jednego z wiceministrów finansów: tak długo do urzędów skarbowych, tak długo gnębić kontrolą aż coś znajdziecie – czy to jest podejście państwa, tych, którzy dają chleb nam wszystkim? Tu się zastanówmy. Także i w tym obszarze trzeba nam dzisiaj rozmawiać z Polakami i zwracać na to bardzo dokładną uwagę. Ale to też jest olbrzymie zadanie do wykonania właśnie w zakresie takim, w którym wielu, którym się nie chce pracować, albo jest im po prostu dobrze, uważa, że nie da się nic zrobić w obszarze polskiego przemysłu. To my zawsze pokazujemy przykład Eugeniusza Kwiatkowskiego i przykład dwudziestolecia międzywojennego, kiedy w zasadzie – można powiedzieć – zupełnie zrównani z ziemią jako państwo potrafiliśmy się odrodzić i – uwaga! – nawet pociągi wtedy jeździły szybciej niż dzisiaj. Statystycznie są dane i można to bardzo dokładnie wykazać. 

Więc dzisiaj  tak naprawdę stajemy się nie krajem polskiej myśli technicznej, ekonomicznej, społecznej, nie krajem, gdzie są duże nakłady na innowację czy przede wszystkim na postęp, ale krajem magazynu i taniej siły roboczej. Jeżeli ja dzisiaj słyszę, że środki unijne mają być przeznaczane... i jest dylemat, czy przeznaczyć te środki na działalność na przykład dla rzemieślników, którzy będą szkolić uczniów w bardzo konkretnych zawodach, czy przeznaczać tylko na strefy ekonomiczne, gdzie – z całym szacunkiem, żadna praca nie hańbi – ale jedyne, czego będą się uczyć, to składać śrubkę do śrubki na taśmie… To są tego typu dylematy, a to są potężne środki, które znowu pójdą nie w ten obszar, w który powinny iść. Jak zostały wykorzystane w latach poprzednich, to doskonale wiemy, nie chcemy się już powtarzać. Tej diagnozy dokonał Andrzej, tej diagnozy dokonali wszyscy nasi liderzy i o tym bardzo dokładnie niejednokrotnie Państwu mówimy, jak chociażby te najdroższe autostrady już chyba nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie. Jak to może być, że przekazywane są tak potężne środki, a pada ponad 290 firm przy budowie tych autostrad? I doprowadzone jest to nawet w niektórych przypadkach do prób samobójczych szefów tych firm, bo nie byli w stanie związać końca z końcem, bo po prostu zostali oszukani, najzwyczajniej w świecie oszukani. 

I to jest obszar gospodarki, bardzo szeroki temat, ale najważniejszy, bo bez gospodarki, bez ekonomii nie będziemy w stanie spowodować tego, co jest u nas najważniejsze, mianowicie zatrzymanie naszego największego kapitału, jaki w Polsce mamy, czyli młodych ludzi. I jeżeli tego kapitału, tej wielkiej fali emigracji nie zatrzymamy, to tak naprawdę będziemy się jako państwo zwijać, bo państwo bez obywateli traci swoją podmiotowość i traci swoją osobowość. I to nie jest tylko skłon w stronę młodych wyborców, bo dzisiaj jesteśmy w okresie, można powiedzieć, permanentnych wyborów. My o tym mówiliśmy już od dawna, proszę zobaczyć na daty projektów ustaw, które leżą w polskim parlamencie, a które nie znalazły żadnego zrozumienia, bądź zostały po prostu odrzucone w pierwszym czytaniu, bo mamy do czynienia z totalną arogancją władzy, mamy do czynienia z władzą, która jest sama dla siebie, nie liczy się z obywatelem. „Wyjeżdżają, no bo przecież mamy otwarte granice. Tego chcieliśmy” – takie słyszymy komunikaty. Natomiast to, że ci ludzie nie wyjeżdżają tam turystycznie, bo ich na to stać, jeśli zarobili tutaj w Polsce, tylko wyjeżdżają za chlebem – to jest zasadnicza różnica. I tam się rodzą dzieci, tam tworzą PKB innych krajów. Natomiast my jako kraj na tym absolutnie, bardzo i bezpowrotnie tracimy. 

I to jest ten nasz największy problem, i też jesteśmy w stanie Państwu wykazać bardzo dokładnie jakie projekty leżą, bo wracając do tych obietnic: to nie są obietnice, tylko to jest bardzo dokładna diagnoza, a za tą diagnozą jest szereg projektów, które są gotowe i w momencie jak będzie ta godzina, kiedy będzie można wziąć stery państwa, nie trzeba już prochu wymyślać, bo to trwa, i na efekty też długo nie trzeba czekać, tylko będzie można już je przeprocedować i jak najszybciej wziąć w cugle te wszystkie obszary, które są dla nas ważne. 

Po tych obszarach wszystkich moglibyśmy się tutaj, krótko mówiąc, przespacerować, ale jest jeszcze jeden obszar: dzisiaj wchodząc tutaj na spotkanie z Państwem, jedna z pań pokazała mi egzekucję komorniczą. Kompletny dramat, co się dzieje z wymiarem sprawiedliwości. Dzisiaj trzeba to bardzo dokładnie przedyskutować. To wraca jak bumerang. Jeśli nawet dobrze działa władza ustawodawcza, jeśli nawet nie mielibyśmy jakichś specjalnych zastrzeżeń do władzy wykonawczej, to jest jeszcze władza sądownicza. I tutaj poczucie sprawiedliwości obywateli musi być na należytym poziomie, to poczucie, że jest sprawiedliwość w kraju. Na wymiar sprawiedliwości wydajemy 10 miliardów złotych i mamy prawo oczekiwać, że w tym zakresie wszystko funkcjonuje na najwyższym, nie tylko europejskim, ale przede wszystkim światowym poziomie, bo na to sobie zasłużyliśmy i o to walczyli ci, którzy walczyli o wolność przed ’89 rokiem. 

Nie przedłużając, u wszystkich tych, którzy dzisiaj są, którzy mieli czas, bo myślę, że też wielu nie mogło po prostu przybyć, ale widzę u Państwa jedno: to zatroskanie o nasz kraj, o Polskę. Jeśli dzisiaj jesteście, zechcieliście w ten piękny majowy wieczór przeznaczyć czas właśnie na tę rozmowę, to jest dla nas dowód najwyższego uznania, radości i z wielką radością przystąpimy z Państwem do dyskusji. 

Dyskusję rozpoczniemy od takiej tezy, którą zaryzykuję, może ona jest trochę szokująca, ale ja mówię to przez wiele lat i to się sprawdza. Jesteśmy pięknym, bogatym, dużym krajem w środku Europy, z cudowną tradycją, pięknymi podwalinami, tylko nie mamy wciąż dobrego gospodarza. I czas, żeby tego dobrego gospodarza po prostu wybrać".




poniedziałek, 18 maja 2015

Oleśnicki Budżet Obywatelski



BUDŻET OBYWATELSKI 

Budżet obywatelski to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet gminy, decydując o przeznaczaniu określonej części środków publicznych na realizację wybranych do realizacji przez siebie samych zadań własnych Miasta.

Budżet obywatelski ma na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania Miastem, łączenie elementów demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej oraz bezpośrednie współdecydowanie o sprawach gminy.

Budżety obywatelskie wprowadzane są w oparciu o artykuł 5a Ustawy o samorządzie gminnym, na mocy którego w wypadkach przewidzianych Ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy na jej terytorium mogą być przeprowadzane konsultacje z mieszkańcami.

Zasady i tryb ich przeprowadzania określa stosowna uchwała rady gminy. Należy wyraźnie podkreślić, że budżet obywatelski, jako pewna idea, nie jest tożsamy z konsultacjami społecznymi, które z zasady nie mają charakteru wiążącego dla władz.

Przyjęło się, że w przypadku procesu budżetu obywatelskiego władze gminy deklarują, iż decyzje mieszkańców zostaną przez nie uznane za wiążące. Takie rozwiązanie ma wyłącznie charakter umowy społecznej, zawartej pomiędzy władzami a mieszkańcami.

OLEŚNICKI BUDŻET OBYWATELSKI – UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY

Realizując powyższą ideę władze Miasta Oleśnicy zapraszają mieszkańców do współdecydowania o przeznaczeniu części środków publicznych w roku 2016 w ramach projektu pod nazwą: „Oleśnicki Budżet Obywatelski”. Uchwała Rady Miasta Oleśnicy z dnia 27 marca 2015 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Oleśnicy, dotyczących realizacji projektu pod nazwą: „Budżet obywatelski w Mieście Oleśnicy w 2016 roku”, dostępna jest na stronie: olesnica.pl

ZGŁOSZENIA ZADAŃ DO REALIZACJI

Zgłoszenia projektów do wdrożenia w ramach budżetu obywatelskiego mogą dotyczyć wydatków na realizację zadań własnych gminy – Miasta Oleśnicy.

Zadanie do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić mieszkaniec Miasta Oleśnicy, który najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia ukończył 16 lat.

Zgłoszenie zadania, o którym mowa powyżej, wymaga poparcia co najmniej 15 mieszkańców Miasta Oleśnicy, którzy ukończyli 16 lat w dniu udzielania poparcia.

Zadania należy zgłaszać na formularzu według wzoru. Można go także pobrać z Punktu Informacyjnego lub Sekretariatu Urzędu Miasta Oleśnicy.

Wraz ze zgłoszeniem zadania należy przedłożyć kalkulację szacunkową kosztów jego realizacji – o ile zgłaszający jest w stanie takiej kalkulacji dokonać.

Formularze zgłoszenia zadań składa się w Urzędzie Miasta Oleśnicy. Termin zgłaszania zadań do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 2016 mija 31 sierpnia 2015 r.
Źródło: olesnica.pl



niedziela, 3 maja 2015

Konstytucja 3 Maja


Ustawa rządowa z dnia 3 maja 1791 roku była odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Na fali oświecenia król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki stworzyli projekt ustawy zasadniczej, którego zręby do dzisiaj funkcjonują w krajach demokratycznych. 

Wprowadzenie trójpodziału władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, przyznanie praw innym stanom poza szlacheckim to kanony rozwiązań prawnych dzisiejszych demokracji. 

Choć była to druga w świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych ustawa zasadnicza, to nie kopiowała wzorów, a raczej była wzorem dla innych. 

Oprócz ogromnego znaczenia dla spraw krajowych spełniła istotną rolę w relacjach z nieprzyjaznymi sąsiadami. 

Jan Jakub Russeau mówił do Polaków: "Jeśli nie możecie sprawić, aby was nie pożarli, sprawcie, by nie mogli was strawić". To właśnie uczyniła konstytucja 3-majowa. 

I choć rok później przyszła Targowica i kolejne rozbiory, ten dokument do dzisiaj niesie uniwersalne przesłanie do nas Polaków. 

W 1791 roku ówczesna klasa polityczna zrezygnowała ze stanowego egoizmu decydując się na polityczny konsensus. Wykazała się wyobraźnią i elastycznością, której istotą było długofalowe myślenie i działanie dla dobra kraju, obliczone na lata, a nie jedną czy dwie kadencje sejmu. 

My dzisiaj jesteśmy depozytariuszami tych idei i na nas ciąży obowiązek ich spełniania. 

Michał Kołaciński 

Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja. Źródło: Wikipedia.