Budżet obywatelski to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet gminy, decydując o przeznaczaniu określonej części środków publicznych na realizację wybranych do realizacji przez siebie samych zadań własnych Miasta.
Budżet obywatelski ma na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania Miastem, łączenie elementów demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej oraz bezpośrednie współdecydowanie o sprawach gminy.
Budżety obywatelskie wprowadzane są w oparciu o artykuł 5a Ustawy o samorządzie
gminnym, na mocy którego w wypadkach przewidzianych Ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy na jej terytorium mogą być przeprowadzane konsultacje z mieszkańcami.
Zasady i tryb ich przeprowadzania określa stosowna uchwała rady gminy. Należy wyraźnie podkreślić, że budżet obywatelski, jako pewna idea, nie jest tożsamy z konsultacjami społecznymi, które z zasady nie mają charakteru wiążącego dla władz.
Przyjęło się, że w przypadku procesu budżetu obywatelskiego władze gminy deklarują, iż decyzje mieszkańców zostaną przez nie uznane za wiążące. Takie rozwiązanie ma wyłącznie charakter umowy społecznej, zawartej pomiędzy władzami a mieszkańcami.
OLEŚNICKI BUDŻET OBYWATELSKI – UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY
Realizując powyższą ideę władze Miasta Oleśnicy zapraszają mieszkańców do współdecydowania o przeznaczeniu części środków publicznych w roku 2016 w ramach projektu pod nazwą: „Oleśnicki Budżet Obywatelski”. Uchwała Rady Miasta Oleśnicy z dnia 27 marca 2015 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Oleśnicy, dotyczących realizacji projektu pod nazwą: „Budżet obywatelski w Mieście Oleśnicy w 2016 roku”, dostępna jest na stronie: olesnica.pl
ZGŁOSZENIA ZADAŃ DO REALIZACJI
Zgłoszenia projektów do wdrożenia w ramach budżetu obywatelskiego mogą dotyczyć wydatków na realizację zadań własnych gminy – Miasta Oleśnicy.
Zadanie do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić mieszkaniec Miasta Oleśnicy, który najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia ukończył 16 lat.
Zgłoszenie zadania, o którym mowa powyżej, wymaga poparcia co najmniej 15 mieszkańców Miasta Oleśnicy, którzy ukończyli 16 lat w dniu udzielania poparcia.
Zadania należy zgłaszać na formularzu według wzoru. Można go także pobrać z Punktu Informacyjnego lub Sekretariatu Urzędu Miasta Oleśnicy.
Wraz ze zgłoszeniem zadania należy przedłożyć kalkulację szacunkową kosztów jego realizacji – o ile zgłaszający jest w stanie takiej kalkulacji dokonać.
Formularze zgłoszenia zadań składa się w Urzędzie Miasta Oleśnicy. Termin zgłaszania zadań do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 2016 mija 31 sierpnia 2015 r.
Źródło: olesnica.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Merytoryczna dyskusja. Komentujący są wyrazicielami własnych opinii.
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.