środa, 15 grudnia 2021

Podwyżka diet radnych Rady Miasta Oleśnicy


Na najbliższej, grudniowej sesji Rady Miasta Oleśnicy (30 grudnia 2021) będzie rozpatrywany projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet radnych Rady Miasta Oleśnicy. 


Kadr z XXXVI sesji nadzwyczajnej z 9 grudnia 2021 roku

Treść projektu uchwały:

"Na podstawie art. 25 ust. 4, 6 i 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j Dz. U. z 2021 r., poz. 1372 z późn. zm.), w związku z§ 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 roku w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu gminy (Dz. U. z 2021 r., poz. 1974), Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje: 

§ 1. Radnemu Rady Miasta Oleśnicy za udział w pracach Rady, jej Komisjach stałych przysługuje zryczałtowana miesięczna dieta, zwana dalej „dietą”, na zasadach określonych w niniejszej uchwale. 

§ 2. 1 Podstawą ustalenia wysokości diety radnego jest kwota bazowa określana w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na zasadzie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 roku o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1658). 

2. Wysokość miesięcznej diety radnego - w zależności od pełnionej funkcji - stanowi procentowy udział w 2,4-krotności kwoty bazowej, o której mowa w ust. 1 i wynosi: 

1) dla pełniącego funkcję przewodniczącego Rady - 75%

2) dla pełniącego funkcję wiceprzewodniczącego Rady - 63%

3) dla pełniącego funkcję przewodniczącego Komisji Rady - 63%

4) dla niepełniącego żadnej z funkcji, wskazanych w pkt 1-3 powyżej - 40%

3. Radnemu pełniącemu funkcję sekretarza Komisji Rady przysługuje dieta zwiększona o kwotę odpowiadającą 10% z 2,4-krotności kwoty bazowej, określonej w ust. 1 niniejszego paragrafu. 

4. Radnemu, który w zastępstwie wykonywał czynności opisane w ust. 3 powyżej, przysługuje dieta zwiększona o kwotę odpowiadającą 10% z 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ust. 1 niniejszego paragrafu, przy czym dokonuje się jednocześnie potrącenia diety w tej wysokości radnemu zastępowanemu (sekretarzowi Komisji Rady). W przypadku, kiedy w danym miesiącu odbywa się więcej niż jedno posiedzenie Komisji Rady, a radny pełniący funkcję sekretarza Komisji Rady jest nieobecny na którymkolwiek z nich, wzrost diety określony w § 2 ust. 3 powyżej ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu za nieobecność na każdym posiedzeniu, zaś kwota dokonanych potrąceń przysługuje radnemu (bądź radnym), który wykonywał czynności sekretarza w zastępstwie. 

5. Radnemu, który w zastępstwie prowadził posiedzenie Komisji Rady lub obrady sesji, wypłaca się dietę powiększoną o 10% diety zastępowanego radnego. 

6. Radnemu za pracę w Komisji doraźnej przysługuje dieta zwiększona o kwotę odpowiadającą 5% z 2,4-krotności kwoty bazowej, radnemu pełniącemu funkcję sekretarza Komisji doraźnej o kwotę odpowiadającą 7% z 2,4-krotności kwoty bazowej, a przewodniczącemu Komisji doraźnej o kwotę odpowiadającą 10% z 2,4-krotności kwoty bazowej, określonej w ust. 1 niniejszego paragrafu. W miesiącu, w którym posiedzenie Komisji doraźnej nie odbyło się, dieta zwiększona nie przysługuje. 

7. Jeżeli naliczona dieta za dany miesiąc w oparciu o przepisy niniejszej uchwały przekracza maksymalną wysokość diety określoną w obowiązujących przepisach, wypłacana jest dieta w maksymalnej dopuszczalnej wysokości. 

8. Diety zaokrągla się w dół do pełnych złotych. 

§ 3. 1. Nieobecność radnego podczas sesji lub posiedzenia stałej Komisji Rady powoduje obniżenie diety każdorazowo o 10% kwoty obliczanej zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1-4. W przypadku, kiedy sesja składa się z kilku posiedzeń, a radny jest nieobecny na którymkolwiek z nich, potrącenie ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu za nieobecność na tym posiedzeniu. Reguła ta znajduje zastosowanie odpowiednio do posiedzeń Komisji składających się z kilku części. 

2. Potrąceń nie dokonuje się w przypadku, gdy nieobecność radnego spowodowana jest oddelegowaniem go na mocy pisemnej decyzji Przewodniczącego Rady do reprezentowania Rady Miasta Oleśnicy podczas uroczystości, wydarzeń politycznych czy kulturalnych (lub innych zdarzeń, podczas których obecność reprezentanta Rady jest niezbędna). 

3. Radny zachowuje prawo do miesięcznego ryczałtu bez potrąceń w przypadku braku - w danym miesiącu - sesji Rady lub posiedzenia Komisji stałej, do której został wybrany

§ 4. 1. W przypadku powołania (wyboru) lub odwołania z pełnionej funkcji dietę nalicza się w wysokości proporcjonalnej do czasu pełnienia funkcji w danym miesiącu. 

2. Zasadę określoną w ust.l stosuje się odpowiednio przy naliczaniu diet radnych za miesiąc, w którym rozpoczyna się lub kończy kadencja Rady oraz w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego przed upływem kadencji. 

§ 5. Obecność radnego na sesji Rady lub posiedzeniach Komisji Rady ustala się na podstawie podpisu radnego na liście obecności. W przypadku odbywania obrad sesji w trybie zdalnym bądź hybrydowym Przewodniczący Rady na liście obecności składa oświadczenie o obecnych i nieobecnych na sesji radnych, potwierdzone własnoręcznym podpisem. Zasady te mają odpowiednio zastosowanie do zdalnych bądź hybrydowych posiedzeń Komisji. 

§ 6. Wypłata diet, za dany miesiąc kalendarzowy następuje jednorazowo w terminie do dnia 10 następnego miesiąca na podstawie list sporządzonych w oparciu o listy obecności - bądź oświadczenie Przewodniczącego Rady, o jakim mowa w § 5 niniejszej uchwały. Dieta wypłacana jest przelewem na wskazane przez radnego konto bankowe. 

§ 7. Traci moc Uchwała Nr VI/46/2007 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 30 marca 2007 roku w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet radnych Rady Miasta Oleśnicy wraz z późniejszymi zmianami. 

§ 8. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Oleśnicy. 

§ 9. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. 

Uzasadnienie 

Zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych. Wysokość diet przysługujących radnemu nie może w ciągu miesiąca przekroczyć łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 roku o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1658). 

Ponadto, Rada Ministrów w drodze rozporządzenia z dnia 27 października 2021 roku, określa maksymalną wysokość diet przysługujących radnemu, adekwatną do liczby mieszkańców w gminie

W przedłożonym projekcie uchwały wysokość diet zróżnicowana jest ze względu na funkcje pełnione przez radnych. Uchwała określa sposób naliczania i wypłacania diet, w tym również w przypadku zaprzestania sprawowania funkcji radnego i w przypadku upływu kadencji - jak też sposób i zasady dokonywania potrąceń. 

Konieczność podjęcia niniejszej uchwały wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 1834)".

BIP UMO 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Merytoryczna dyskusja. Komentujący są wyrazicielami własnych opinii.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.