czwartek, 27 maja 2021

XXIX sesja Rady Miasta Oleśnicy VIII kadencji - porządek obrad


W dniu 27 maja 2021 roku (czwartek) o godz. 11:00 online odbędzie się XXIX sesja Rady Miasta Oleśnicy VIII kadencji. 

Obrady Rady Miasta będzie można oglądać za pośrednictwem Internetu

Przewidywany porządek obrad: 

1. Otwarcie sesji.
2. Odczytanie porządku i wprowadzenie ewentualnych zmian.
3. Przyjęcie protokołu z XXVIII sesji Rady Miasta Oleśnicy VIII kadencji.
4. Rozpatrzenie raportu o stanie Gminy Miasta Oleśnicy za 2020 rok:
a) omówienie raportu o stanie Gminy Miasta Oleśnicy za 2020 rok,
b) opinie Komisji Rady Miasta Oleśnicy w zakresie raportu o stanie Gminy Miasta Oleśnicy za 2020 rok – Przewodniczący Komisji stałych Rady Miasta Oleśnicy,
c) debata,
d) rozpatrzenie uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Burmistrzowi Miasta Oleśnicy.
5. Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Oleśnicy za 2020 rok:
a) omówienie wykonania budżetu Miasta Oleśnicy,
b) odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w sprawie opinii o przedłożonym przez Burmistrza Oleśnicy sprawozdaniu rocznym z wykonania budżetu Miasta Oleśnicy za 2020 rok – Burmistrz Jan Bronś,
c) opinie Komisji Rady Miasta Oleśnicy o wykonaniu budżetu za 2020 rok – Przewodniczący Komisji stałych Rady Miasta Oleśnicy,
d) opinia Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu Miasta Oleśnicy za 2020 rok oraz wniosek w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Oleśnicy – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Michał Kasprzyszak,
e) odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w sprawie opinii o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Oleśnicy – Przewodniczący Rady Miasta Oleśnicy Aleksander Chrzanowski,
f) dyskusja,
g) rozpatrzenie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Oleśnicy za 2020 rok,
h) rozpatrzenie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Oleśnicy z tytułu wykonania budżetu Miasta Oleśnicy za 2020 rok.
6. Informacja Przewodniczącego Rady z działalności między sesjami.
7. Informacja Burmistrza z prac między sesjami.
8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty dla najemców lokali mieszkalnych, płacących jednorazowo ustaloną cenę sprzedaży.
9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy istniejącemu pomnikowi przyrody.
10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz wzoru deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego.
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno - finansowej Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej za 2020 rok.
12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oleśnicy za 2020 rok.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXIV/261/2020 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Oleśnicy na lata 2021-2027.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian budżetu na 2021 rok.
15. Interpelacje, zapytania i oświadczenia Radnych.
16. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
17. Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Miasta Oleśnicy.
18. Zakończenie obrad XXIX sesji Rady Miasta Oleśnicy VIII kadencji.

 olesnica.pl

 

 

czwartek, 13 maja 2021

Debata nad raportem o stanie Miasta Oleśnicy za 2020 rok


Podczas XXIX sesji Rady Miasta Oleśnicy, która odbędzie się 27 maja 2021 roku (czwartek) o godz. 11:00, rozpatrywany będzie raport o stanie Miasta Oleśnicy za 2020 rok. W debacie nad raportem głos będą mogli zabierać mieszkańcy Oleśnicy. 

 

Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzedzającym jego opracowanie, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.

Raport o stanie Miasta Oleśnicy za 2020 rok - czytaj online

Raport o stanie Miasta Oleśnicy za 2020 rok - pobierz pdf

Rada Miasta rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium burmistrzowi. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem przeprowadza się debatę. 

W debacie nad raportem o stanie gminy mieszkańcy gminy mogą zabierać głos. 

Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej 50 osób.

Zgłoszenie składa się w Urzędzie Miasta Oleśnicy, ul. Rynek - Ratusz, 56-400 Oleśnica, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy, czyli 26 maja 2021 r. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. 

Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że rada postanowi o zwiększeniu tej liczby.

Sesja Rady Miasta Oleśnicy odbędzie się w trybie zdalnym. Osobom, które zgłoszą chęć udziału w debacie zostaną stworzone warunki do wzięcia w niej udziału z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams.

olesnica.pl

  


wtorek, 11 maja 2021

Projekt "Zakątek Japoński" miałby szansę na realizację, ale... przetarg został ustawiony w taki sposób, że nie miał...

 
Zakątek Japoński to jeden z projektów, które uzyskały największą liczbę głosów w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Głos na ten projekt oddało 166 oleśniczan. 
 
 

 
Projekt miał być realizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie przewidziano opracowanie dokumentacji projektowej. Jednak, jak dowiedzieliśmy się podczas ostatniej sesji rady Miasta, zarzucono realizację - powód: nie zgłosił się żaden wykonawca.

W BIP-ie Urzędu Miasta Oleśnicy znajduje się informacja tylko o jednym przetargu - data publikacji 21 września 2020, data składania ofert 29 września 2020. Dlaczego tak późno ogłoszono przetarg i dano tylko 8 dni na składanie ofert?
 
Pomimo krótkiego czasu zgłosiła się osoba zainteresowana wykonaniem dokumentacji projektowej, jednak w jej ocenie czas przewidziany na realizację był nierealny i zasugerowała, że zrobiono to celowo, aby następnie nakładać kary umowne za opóźnienia idące w miesiące.
 
Oto cała treść jego zapytania: 
 
"Dzień dobry. W związku z zamiarem złożenia oferty w przedmiotowym postępowaniu proszę o udzielenie informacji, na jakiej podstawie Zamawiający obliczył czas potrzebny na realizację zadania, określając go na niespełna dwa miesiące od momentu podpisania umowy. Czy nie wkradł się tutaj błąd? Proszę pozwolić, że wyliczę, jak ma się zakres określony OPZem do teoretycznych tylko (niestety w dobie coronawirusa - nierealnych) terminów rozpatrywania wniosków: Opracowanie koncepcji: no chyba absolutne minimum to 2 tygodnie. Zamawiający na wybór ostatecznej da sobie co najmniej parę dni. Mamy więc koniec października. Wtedy dopiero możemy wybraną koncepcję dopracować i przesłać w formie załącznika do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego do uzgodnienia - 3 miesiące, po czym dokumentację możemy przekazać do konserwatora i ostatecznie ją uzgodnić. Czas rozpatrywania wniosków akurat u konserwatora we Wrocławiu to min trzy miesiące (wiem, bo właśnie wczoraj otrzymaliśmy decyzję po czterech miesiącach). Gdzie w tym wszystkim inne elementy, uzgodnienia, no i ostateczne (po ewentualnych uwagach np. konserwatora) projektu, kosztorysów itp. Pozostała nam tylko sprawa pozwolenia na budowę - 65 dni i dokumentacja jest gotowa do przekazania Zamawiającemu. Czy zatem Zamawiający pomylił się przy określaniu terminu, czy świadomie określił termin wykonania zadania na nierealny, z góry skazujący nieświadomego Wykonawcę na konieczność płacenia kar umownych idących tutaj opóźnień nie w tygodnie a miesiące? Zdaje się, że termin wykonania zadania Zamawiający musi określić na poziomie realnym".
 
Zainteresowany otrzymał na to lakoniczną odpowiedź zastępcy burmistrza, Edyty Małys-Niczypor: 
 
"Zamawiający informuje, że zadanie powyższe jest zadaniem ujętym w Oleśnickim Budżecie Obywatelskim na rok 2020 i nie może zostać przeniesione na lata następne. Z w/w powodu Zamawiający nie może wyznaczyć dłuższych terminów realizacji zadania". 
 
Komplet dokumentów przetargowych: 
 
Sprawą zajął się radny Paweł Bielański 

 

 

czwartek, 6 maja 2021

Czy Oleśnicki Budżet Obywatelski umiera?


Podczas ostatniej sesji Rady Miasta (29 kwietnia) radni długo i burzliwie dyskutowali kształt Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego (OBO). Jednak nie pomogło to w wypracowaniu zadowalającego wszystkich rozwiązania. 
 
Wobec spadku zainteresowania mieszkańców Oleśnickim Budżetem Obywatelskim radni z ugrupowania Jana Bronsia i radni opozycji mają zupełnie odmienne zdania na temat, w jaki sposób zachęcić oleśniczan do tworzenia zadań i brania udziału w głosowaniach. 
 
Przy okazji wyszło na jaw, że jeden ze zwycięskich projektów OBO - Zakątek Japoński - został beztrosko wyrzucony do śmieci i nie będzie realizowany, ponieważ nikt się nie zgłosił do przetargu, a zadania nie przechodzą na kolejny rok.
 
To jeszcze bardziej zniechęca do angażowania się mieszkańców, którzy czują się rozczarowani i całkiem po ludzku oszukani.
 
Czy zatem Oleśnicki Budżet Obywatelski na naszych oczach umiera śmiercią naturalną?

 

 

Dyskusje z sali obrad przeniosły się do Internetu:  

Radny Damian Siedlecki: OBO umiera

Radny Damian Siedlecki: Pani Wiceburmistrz kłamie, czyli jeszcze w temacie budżetu obywatelskiego 

Wiceburmistrz Edyta Małys-Niczypor: Radny atakuje w sprawie budżetu obywatelskiego. Tak bardzo jest w błędzie...

Radny Paweł Bielański: Naprawdę szkoda mi kolejnej grupy aktywnych oleśniczan, których władze miasta zwyczajnie oszukały

Radny Paweł Bielański: Budżet obywatelski w STAGNACJI

Radny Paweł Bielański: Cóż mogę napisać, próbowałem ile mogłem. Ale żadne argumenty nie trafiały do radnych z klubu burmistrza i współrządzących radnych PiS. Środowiska szkolne i sportowe wciąż poza OBO 




środa, 5 maja 2021

Jak Ratusz zakpił sobie z Oleśniczan i z Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego


Władze Oleśnicy po cichu, w konspiracji, ścięły głowę jednemu ze zwycięskich projektów Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego, Zakątkowi Japońskiemu, który poparło 166 mieszkańców. 
 
 
Głos w tej sprawie zabrała m.in. Oleśnica Razem. Oto jej wpis na Facebooku:

Władze miasta OSZUKAŁY 166 oleśniczan!

"Zakątek Japoński" był jednym ze zwycięskich projektów zgłoszonych w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego (edycja 2020). Projekt zdobył głosy poparcia 166 oleśniczan (5,14% wszystkich głosujących). Zadanie miało być realizowane w 2 etapach. Pierwszy etap przewidywał opracowanie dokumentacji projektowej (szacowany koszt 95 tysięcy złotych). Docelowo wnioskodawcy oczekiwali by w Oleśnicy powstał ogólnodostępny ogród w stylu japońskim, na który składać się miała charakterystyczna dla tego typu ogrodów roślinność, architektura parkowa – lampy japońskie, Torii (brama), mostki, altana, Karesansui – ogród suchego krajobrazu, kaskady i oczka wodne. Elementem "Zakątka Japońskiego" miała być również Aleja Wiśniowa – w której mieszkańcy (osoby indywidualne, instytucje, firmy) będą miały okazję posadzić (zasponsorować) swoją wiśnię Sakura. 

Dziś już wiemy, że wszytko to jest nieaktualne. Jan Bronś odstąpił od realizacji tego zadania. Dlaczego? Otóż kierowany przez Jana Bronsia Urząd Miasta nie potrafił znaleźć wykonawcy dokumentacji projektowej (!). Tak oznajmiła na ostatniej sesji ku zaskoczeniu większości radnych zastępczyni burmistrza Edyta-Małys Niczypor. 
 
Tym samym autor projektu, a przede wszystkim 166 oleśniczan zostało zwyczajnie oszukanych przez burmistrza, który nie zrealizuje zwycięskiego zadania. 

"Szczerze mówiąc to chyba mi się już nie chce angażować" - tak skomentował sytuację Łukasz Koper pomysłodawcą projektu "Zakątek Japoński". 
 
Oleśnicki Budżet Obywatelski umiera na naszych oczach. Wykluczane są z niego kolejne środowiska, na etapie weryfikacji projekty mieszkańców wyrzucane są do kosza według uznania powołanej przez burmistrza komisji (w ubiegłorocznej edycji w koszu wylądował np. projekt "Trampoliny ziemne" ). A nawet, gdy projekt zostanie dopuszczony i wygra w głosowaniu to burmistrz nie potrafi zadania wykonać. 

Jest nam niezmiernie przykro, że Oleśnicki Budżet Obywatelski, pro obywatelska zdobycz poprzedniej kadencji, jest przez obecne władze miasta sukcesywnie niszczona. 

O sprawie "Zakątka japońskiego" informuje portal olesnica24.