poniedziałek, 25 listopada 2013

29 listopada: Spotkanie z Mariuszem Jędryskiem


29 listopada (piątek) 2013 roku o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z prof. Mariuszem Jędryskiem.

Temat spotkania: Polityka surowcowo-energetyczna państwa.

Miejsce spotkania:

Bierutów, Dom Ziemi Bierutowskiej,
ul. Przyjaciół Żołnierza

Wstęp wolny





poniedziałek, 14 października 2013

II Samorządowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Syców


W sobotę 12 października 2013 roku odbył się II Samorządowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Syców.

Zawody odbyły się w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sycowie, który był organizatorem spotkania.

Ostatecznie, po zaciętej walce, na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Urzędu Miasta Oleśnicy, która zagrała w składzie: Wioleta Skorna, Elżbieta Kaczmarczyk, Agnieszka Staś, Paweł Złośnik, Adam Heliński, Robert Sarna, Jacek Malczewski, Zbigniew Rybak – kapitan drużyny i Paulina Żminkowska – asystent techniczny.

Na II miejscu uplasowała się drużyna z Urzędu Miasta i Gminy Twardogóra, a na III miejscu drużyna z Urzędu Miasta i Gminy Syców.



Źródło: olesnica.pl

wtorek, 24 września 2013

10 rocznica partnerstwa z Jaunay-Clan


Podczas tegorocznych Dni Europy odbyło się oficjalne spotkanie delegacji z miast partnerskich Oleśnicy. Spotkanie to było także okazją do uczczenia dziesiątej rocznicy współpracy i partnerstwa miast Oleśnicy i Jaunay-Clan.

Mer Jaunay-Clan – Francis Girault, dziękował serdecznie burmistrzowi Janowi Bronsiowi za owocną współpracę i gościnność oraz współpracownikom, którzy przyczynili się do rozwoju partnerstwa pomiędzy naszymi miastami.

Burmistrz Oleśnicy z kolei wręczył podziękowania i upominki tym mieszkańcom Jaunay-Clan i oleśniczanom, którzy mieli największy wkład w dotychczasową współpracę.

Źródło: olesnica.pl


poniedziałek, 3 czerwca 2013

Audyt recertyfikacyjny ISO 2013


Urzędowi Miasta Oleśnicy przedłużono ważność certyfikatu PN – EN ISO 9001:2009.

- Sukces ten był możliwy dzięki naszej wspólnej pracy – mówi Zbigniew Rybak, Sekretarz Miasta Oleśnicy.

Audyt odbywa się co roku, aby sprawdzić, czy Urząd Miasta utrzymuje standardy zgodne z normą.

Po raz pierwszy Polskie Centrum Certyfikacji przyznało Urzędowi Miasta Oleśnicy certyfikat systemu ISO w 2001 roku. UMO był wówczas trzecim w Polsce urzędem samorządowym, posiadającym taki dokument.

Ustanowienie procedur Systemu Zarządzania Jakością wspomaga władze miasta w optymalizacji kosztów ponoszonych na administrację. Niespełna 70 osób obsługuje około 40 tys. mieszkańców,  jak również działających na terenie Oleśnicy przedsiębiorców.

Prowadzony co roku ranking gmin potwierdza, że zatrudnienie w UMO zaliczane jest do jednych z najniższych w kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

W sytuacji tak niewielu pracowników władze miasta szczególną uwagę zwracają na jakość świadczonych przez Urząd usług. Z pomocą przychodzi tu informatyka, System Zarządzania Jakością, odpowiedni dobór kadry oraz jej nieustanne dokształcanie. Wszystkie te czynniki wpływają na rozwój kultury organizacyjnej, cechującej się dążeniem do najwyższego poziomu jakości w zakresie świadczonych usług na rzecz klientów Urzędu.

Źródło: olesnica.pl


poniedziałek, 20 maja 2013

Podpisanie partnerskiego porozumienia z Tichwinem


20 maja 2013 roku Oleśnica zawarła porozumienie o współpracy partnerskiej z miastem Tichwin. 

Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się podczas jubileuszowej gali konkursu historycznego wiedzy o Rosji „Białe Noce”, zorganizowanej w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 

Porozumienie podpisali burmistrz Oleśnicy Jan Bronś i głowa administracji samorządu terytorialnego „Rejon tychwiński” Konstantyn Polnow. 

Współpraca naszego miasta z Tichwinem będzie rozwijała się głównie w zakresie sportu, kultury i polityki społecznej. 


Źródło: olesnica.pl

piątek, 1 marca 2013

1 marca: Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy

 
 
Dzisiaj o godz. 17:00 na rondzie przy zbiegu ulic Lwowskiej i Krzywoustego w Oleśnicy nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Żołnierze Wyklęci to określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy po latach okupacji niemieckiej i po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. Żołnierzy Wyklętych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 250 tys. działaczy trafiło do więzień i obozów pracy. Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak, ps. „Lalek”, z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, bowiem tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukaszu Cieplińskim i jego towarzyszach walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Dzięki staraniom oleśnickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz kibicom Śląska Wrocław z FC Oleśnica również mieszkańcy Oleśnicy mają okazję oddać cześć i pamięć Żołnierzom Wyklętym.

Organizatorzy uroczystości mówią:

"Dzięki postawie m.in. tych żołnierzy możemy dziś cieszyć się niepodległą ojczyzną. Teraz, po latach, możemy i powinniśmy im podziękować za niezłomną postawę i walkę o niezawisłość naszego narodu. Dajmy dowód pamięci o nich i w ich święto. Szczególnie zapraszamy młodzież, niech ci ostatni żyjący kombatanci, widząc nasze zaangażowanie, będą mogli z dumą powiedzieć, że o taką Polskę i takie młode pokolenia walczyli".

Organizatorzy zwracają się jednocześnie z prośbą do mieszkańców i klientów sklepów przy ulicy Lwowskiej o nie parkowanie tego dnia samochodów na parkingu przylegającym bezpośrednio do Ronda Żołnierzy Wyklętych.

Z powodu dzisiejszej uroczystości rondo zostanie wyłączone z ruchu w godzinach od 16:30 do 19:00.