wtorek, 19 stycznia 2021

"Całodobowa" ogrzewalnia z 3-godzinną przerwą. Bezdomni zostali wyrzuceni na 12-stopniowy mróz, oczywiście w świetle prawa


Sprawa miejskiej ogrzewalni w Oleśnicy, prowadzonej przez Służby Ratownicze stale powraca. Okazało się, że pomimo wszelkich nieprawidłowości związanych ze sposobem realizacji umowy przez Służby Ratownicze, Miasto ponownie powierzyło prowadzenie miejskiej ogrzewalni temu stowarzyszeniu właśnie. 


Miejska ogrzewalnia w Oleśnicy, prowadzona przez Służby Ratownicze. Fot. Paweł Bielański.

31 grudnia 2020 na stronie miejskiej pojawiła się informacja: 

"Od 1 stycznia 2021 roku operatorem ogrzewalni i łaźni w mieście będą Służby Ratownicze Oleśnica. Lokalizacja pozostaje ta sama - przy ul. Kolejowej 2.

W postępowaniu ogłoszonym przez Burmistrza została złożona tylko jedna oferta, właśnie przez to Stowarzyszenie. Ogrzewalnia i łaźnia są bardzo potrzebne zwłaszcza osobom bezdomnym oraz wszystkim tym, którzy potrzebują schronienia w chłodne dni. Pomieszczenia zostały wyremontowane i dostosowane do funkcji jaką mają pełnić.

Warunki jakie stworzono osobom korzystającym są bardzo dobre. Należy pamiętać, że ogrzewalnia nie ma charakteru noclegowni czy schroniska, jest jedynie miejscem do spędzenia czasu i zjedzenia posiłku pod dachem w czasie niekorzystnej aury. Oleśnicka ogrzewalnia jest jedyną w powiecie. Umowa ze Służbami określająca szczegółowe zasady współpracy została podpisana".

Pomieszczenia miejskiej ogrzewalni i łaźni po remoncie: 



Obecny wygląd wnętrza miejskiej ogrzewalni i łaźni po remoncie. Źródło: olesnica.pl, 31.12.2020.

Kiedy nadeszły styczniowe mrozy, magistrat postanowił, że ogrzewalnia będzie czynna całą dobę. Jednak chyba nikt by nie zgadł, że "doba" to nie 24 godziny, lecz 21 godzin... A to oznacza, że 3 godziny bezdomni mają spędzić na mrozie... Oczywiście osoby decyzyjne uważają, że prawo jest po ich stronie.

Radny Paweł Bielański napisał na swoim profilu facebookowym (2020.01.17, g. 10.46):

"Ogrzewalnia 'całodobowa' z... przerwą
 
Wczoraj zastępca burmistrza Edyta Małys-Niczypor przekazała komunikat, że ze względu na zapowiadane bardzo niskie temperatury ogrzewalnia będzie czynna całą dobę. Lokalny portal internetowy podał taki komunikat cyt.: 

'Mając na uwadze jutrzejsze bardzo niskie temperatury, zapewniony jest całodobowy dyżur ogrzewalni - informuje Edyta Małys-Niczypor, zastępca burmistrza Oleśnicy'.

Dziś o godzinie 8.00 bezdomni zostali wyproszeni z ogrzewalni, ponieważ jest... przerwa (!) do godziny 11.00. Taką informację przekazała mi właśnie osoba, która znajduje się w ogrzewalni.
 
Na zewnątrz jest - 12 stopni Celsjusza mrozu! Jest naprawdę zimno. Bezdomni przez te 3 godziny szukają schronienia w m.in. oleśnickich sklepach. 

Decyzja była o przedłużeniu godzin otwarcia i całodobowym funkcjonowaniu ogrzewalni była słuszna. Niestety nie pokrywa się ona z rzeczywistością, a informacja podana przez zastępczynię burmistrza jest nieprawdziwa". 
 
Paweł Bielański/Facebook, 2021.01.17, g. 10.46.

O godz. 12.07 Służby Ratownicze umieściły na swoim profilu Facebookowym post: 

"Oświadczamy, że od dnia 17.01.2021r ogrzewalnia prowadzona przez Służby Ratownicze w Oleśnicy przy ul. Kolejowej 2 czynna jest całą dobę

Jednakże codziennie w godzinach 8.30-11.00 zaplanowana jest PRZERWA związana ze sprzątaniem, dezynfekcją oraz ozonowaniem pomieszczeń, o czym korzystający zostali poinformowani. O przerwie został również poinformowany MOPS oraz policja, dla których jesteśmy do dyspozycji w tym czasie pod telefonem alarmowym 881 351 301. 

Zapewniamy w momencie gdyby w czasie przerwy pojawiła się osoba potrzebująca pilnej pomocy z powodu wyziębienia, udzielmy jej schronienia oraz pomocy medycznej, korzystając z innego pomieszczenia. W okresie trwającej pandemii niestety nie ma innej możliwości, samo wietrzenie po ozonowaniu wynosi 1 godzinę".

Służby Ratownicze/Facebook, 2021.01.17, g. 12.07.

A po paru minutach, o godz. 12.19, pod postem Pawła Bielańskiego, komentarz napisał prezes Służb Ratowniczych, Tomasz Robert Krawczak

"Pawle. szkoda że znowu szukasz problemu tam gdzie go nie. Ta prowokacja jest niepotrzebna i nie działa na korzyść nikogo a na pewno nie na korzyść bezdomnych, którym tak naprawdę nie chcesz pomóc. Zapraszaliśmy wielokrotnie nawet publicznie, byś przyszedł zobaczyć przed pisaniem nieprawdy. Nie chcesz skorzystać - czyżby dlatego że wtedy musiałbyś napisać prawdę?? Czy pomogłeś komuś z bezdomnych??? były święta?? mogłeś zaprosić do domu na ogrzanie, obiad. Mogłeś kupić ubranie. Jak nie masz odwagi podejść do bezdomnego , spojrzeć mu w oczy, mogłeś zakupić i przywieźć na ogrzewalnię - na pewno by otrzymali. Może poszukasz dla nich pracy??? Zorganizujesz pomoc w jakimkolwiek zakresie. To naprawdę wyborczo pomogłoby Ci bardziej niż bezzasadne i brudne politykowanie". 

Prezes Służb Ratowniczych, Tomasz Robert Krawczak/Facebook, 2021.01.17, g. 12.19.

Sam komentarz jest bardzo interesująco skonstruowany. Zawiera kilka ciekawych pomówień. Kto zna Pawła Bielańskiego i śledzi jego ponadprzeciętne zaangażowanie na rzecz potrzebujących, seniorów oraz bezdomnych wie, że zarzuty są kłamliwe. A sugestia, że Paweł Bielański "nie ma odwagi podejść do bezdomnego, spojrzeć mu w oczy" jest co najmniej śmieszna. 

Odkrywanie niewygodnej prawdy prezes Służb Ratowniczych nazwał "bezzasadnym i brudnym politykowaniem".

Komentarz tej treści został polubiony przez radnego Grzegorza Żyłę z politycznego ugrupowania burmistrza Jana Bronsia. 

Później pod postem Pawła Bielańskiego posypały się kolejne komentarze. 

Internauta Mateusz napisał: 

"osoby bezdomne potrzebują systemowych rozwiązań, a nie altruizmu jednej czy drugiej osoby. Im trzeba pomagać codziennie a nie od święta. Jeśli system nie działa to nic nie da działanie poszczególnych osób. Poza tym to zadanie własne gminy które powinna ona realizować". 

A na komentarz innego internauty, że "Taki radny to wstyd dla miasta, powinien złożyć mandat i odejść", odpisał: 

"wstydzić się powinni radni, którzy nic nie robią. Radny, który działa i jest aktywny nie ma co się wstydzić. Lepiej coś robić niż nic nie robić". 

Natomiast internautka Kasia napisała: 

"każdy w miarę swoich możliwości może pomagać chociażby tym którzy są najbliżej i tego potrzebują. Wiem że pan Paweł Bielański również to robi. Ale to jest kwestia sumienia każdego człowieka. Jednak jeśli ktoś bierze za tą pomoc pieniądze, to się powinien tym zająć zgodnie z umową, profesjonalnie, uczciwie i bezdyskusyjnie. Ludzie, którzy zajmują się ogrzewalnią i biorą za to pieniądze przede wszystkim wykonują pracę zgodnie z wytycznymi Urzędu Miasta, a nie niosą bezinteresowną pomoc". 

Internautka Asia ironizowała: 

"Zapraszamy bezdomnego, którego rzekomo Pan przyprowadził na ogrzewalnię. Już 1.5h czekamy i do tej pory nie pojawił się Pan z nim ponownie". 

Wtórował jej prezes Służb Ratowniczych, Tomasz Robert Krawczak

"Niestety, to nie chodziło o dobro bezdomnego a jedynie o sprowokowanie kolejnej zadymy. Czy naprawdę w polityce o to chodzi??? Czy to jest jeszcze polityka??? Czy naprawdę radni Oleśnica Razem (bo tam też się to pojawiło) zgadzają się z taką polityką - brudną polityką?" 

Tomasz Krawczak/Facebook, 2021.01.17, g. 12.45.

Głos zabrał ponownie Paweł Bielański

"Telefon o bezdomnym ogrzewającym się w jednym z oleśnickich sklepów dostałem około godziny 10.00. Dobrze, że właściciel sklepu wykazał się empatią i nie wypraszał tej osoby ze sklepu.Wizyta w ogrzewalni i informacje, które przekazał mi osoba, która tam była , potwierdziły informacje przekazane od bezdomnego, że od 8.00 do 11.00 ogrzewalnia jest nieczynna, a bezdomnych wyproszono. Tyle z faktów. Jak ktoś twierdzi, że to kłamstwo łatwo możemy sprawę zweryfikować z właścicielem sklepu. Jak funkcjonują obiekty czynne całodobowo bez konieczności wypraszania bezdomnych? Nie wiem, ale się dowiem, bo nie jest to wiedza tajemna". 

Paweł Bielański/Facebook, 2021.01.17, g. 14.00.

Tomasz Krawczak kontynuował personalne wycieczki do Pawła Bielańskiego: 

"szkoda że Ty nie masz takiej empatii i nie jesteś w stanie pomóc bezdomnym osobiście".

Tomasz Robert Krawczak/Facebook, 2021.01.17, g. 14.04.

Do dyskusji włączył się radny Damian Siedlecki

"Tomku, dlaczego Ty zawsze jakąkolwiek dyskusję na temat ogrzewalni (i chyba nie tylko) sprowadzasz do kwestii empatii dyskutanta (z którym zazwyczaj się nie zgadzasz), a jakoś nigdy nie zwracasz uwagi na fakt, że Ty (a właściwie SR) nie robisz tego za darmo, a za prowadzenie miejskiej ogrzewalni bierzesz (a właściwie bierze SR) publiczne pieniądze?"

Damian Siedlecki/Facebook, 2021.01.17, g. 14.35.

Na co Tomasz Krawczak odparł: 

"dlatego że tu, jak wspomniałeś dyskutantom nie chodzi o poprawę jakości życia i warunków bezdomnym a jedynie o politykę i dobrze o tym wiesz. A odnośnie otrzymywanych przez SR środków na prowadzenie ogrzewalni przypominam że każdy miał możliwość i nikt nawet nie próbował. Jeżeli mówisz o mojej osobie to osobiście robię to wszystko na co zwracam uwagę".

Tomasz Robert Krawczak/Facebook, 2021.01.17, g. 14.43.
 

Damian Siedlecki ripostował: 

"Tomku, wybacz, ale nie chcę wracać do przeszłości i nie będę przypominał kto (i dlaczego) zrobił z ogrzewalni temat polityczny. To jest temat na zupełnie odrębną dyskusję, niekoniecznie na FB. 

I nie jest też prawdą, że, jak mówisz, "KAŻDY" miał możliwość. No jednak niezupełnie każdy. Ale chyba rozumiem ten skrót myślowy".

Damian Siedlecki/Facebook, 2021.01.17, g. 15.16.

Z kolei wywiązała się wymiana zdań pomiędzy radnym poprzedniej kadencji Marcinem Karczewiczem a Tomaszem Krawczakiem.

Marcin Karczewicz: 

"To tak dla jasności, Służby Ratownicze na prowadzenie ogrzewalni dostają od miasta ponad 18 tysięcy miesięcznie". 

Tomasz Krawczak: 

"proponuje używać kalkulatora jeśli podział 12.5 na 12 stwarza zbyt duży problem". 

Marcin Karczewicz: 

"Służby Ratownicze dostają 130 tysięcy rocznie. Licząc, że ogrzewalnia jest otwarta od 1 stycznia do 30 kwietnia i od 1 października do 31 grudnia daje nam 7 miesięcy. Służby dostają jak już wcześniej napisałem 130 tysięcy podzielić przez 7 miesięcy daje nam kwotę 18571, 42 zł. miesięcznie. No chyba, że latem mamy minusowe temperatury i ogrzewalnia też jest otwarta to w takim razie zwracam honor". 

Tomasz Krawczak: 

"warto się dowiedzieć przed komentowaniem i podawaniem nieprawdy ile SR dostają i za co. a potem śmiało pisać".

Marcin Karczewicz i Tomasz Krawczak/Facebook, 2021.01.17, g. 14.36.

Internauta Rafał zarzucił radnym bezczynność i pisanie komentarzy w mediach społecznościowych zamiast podjęcia zdecydowanych kroków i zabrania się do pracy: 

"Może zamiast przerzucać się nawzajem oskarżeniami, tudzież z jednej lub drugiej strony nieprawdą, wypadałoby 'zebrać' się razem, podjąć jakieś decyzje i chociażby wyremontować tą tzw. 'ogrzewalnię'. Bo patrząc na to, przypomina mi akurat jedno: 'bunkier poniemiecki'. No ale tzw. Radni Oleśnicy (obecni i przede wszystkim Ci, co już 'rządzili') zamiast podjąć zdecydowane kroki, wolą komentować sprawy w mediach społecznościowych, zamiast zabrać się do pracy. Żałosne to wszystko!"

Paweł Bielański odpowiedział: 

"Budynek 'spełnia' ponoć wszelkie standardy. A gdy zapytałem SANEPID o szczegóły to odpisali, że nie jestem stroną w sprawie. Wg SANEPID tylko MOPS jako strona zlecającą usługę może wnieść uwagi. Jednak dyrektor MOPS nie widzi takiej potrzeby, bo dla niego wszytko jest ok. Burmistrz dedykował z budżetu miasta na organizację miejskiej ogrzewalni i łaźni 130 tysiące złotych. W mojej ocenie jest to wystarczająco duża kwota.

Budynek należy do PKP, a Służby Ratownicze budynek wynajmują i świadczą w nim usługę dla MOPS. Miasto ma jeszcze zapłacić za remont budynku PKP?" 
 
Paweł Bielański/Facebook, 2021.01.17, g. 22.20.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Merytoryczna dyskusja. Komentujący są wyrazicielami własnych opinii.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.